Co zrobić, by lakier wyglądał jak nowy?

Marzeniem każdego miłośnika motoryzacji jest posiadanie nieskazitelnie pięknego lakieru, bez rys i zabrudzeń. Nawet po wielu latach użytkowania pojazdu marzenie to jest osiągalne i choć proces korekty lakieru wydaje się trudny, w rzeczywistości jest przeciwnie, jednak jest dość pracochłonny.

Jak odnowić lakier?

samochód z niebieskim lakieremChoć można go wykonać samodzielnie – warto skorzystać z usług profesjonalistów, by efekt był jak najbardziej satysfakcjonujący oraz utrzymywał się przez długi czas – nawet kilak lat. Proces renowacji lakieru należy rozpocząć od wstępnego mycia przy pomocy aktywnej piany. Na ogół wykonywane jest to ręcznie lub przy pomocy myjki ciśnieniowej i dołączonej do niej pianownicy. Aby dokładnie umyć pojazd, nie naruszając warstwy lakieru, warto zastosować rękawicę wykonaną z delikatnego mikrowłókna lub owczej wełny. Dla bezpieczeństwa auta warto stosować metodę mycia na dwa wiadra – w jednym z nich znaleźć powinien się szampon do samochodu, natomiast w drugim wyłącznie czysta woda do płukania rękawicy. Po oczyszczeniu i wysuszeniu samochodu przychodzi kolej na usunięcie uszkodzeń i uzupełnienie ubytków. W zależności od stanu lakieru może być konieczne wykonanie korekty z użyciem maszyny polerskiej, papieru wodnego, ściernego i innych sprzętów.

samochód z czerwonym lakieremPo usunięciu uszkodzeń należy starannie wypolerować powierzchnię lakieru, by zniwelować efekt tzw. hologramu. W tym celu wykorzystuje się pasty polerskie, występujące najczęściej w 3-4 odmianach: od mocno ściernych, służących do wycinania głębokich rys, po mniej inwazyjne. Korekta lakieru w samochodach z lakierem akrylowym należy zacząć od pasty średniościeralnej, ze względu na zwiększone ryzyko powstania rys. Na sam koniec należy wypolerować auto z użyciem pasty wykończeniowej lub nabłyszczającej. Jej użycie pomoże w zapobiegnięciu powstawania hologramów. Aby efekt była jak najlepszy konieczne jest zastosowanie o odpowiednich padów polerskich, dostosowanych do potrzeb danego lakieru. W momencie, gdy nawet twarde gąbki polerskie nie radzą sobie z usuwaniem rys, stosuje się polerki rotacyjne – szczególnie na pierwszym etapie polerowania. Aby odpowiednio zabezpieczyć lakier po polerowaniu, warto zastosować dodatkowe formy jego ochrony, takie jak wosk albo powłoka ceramiczna.

Odpowiednie przeprowadzenie procesu renowacji lakieru to nie wszystko. Po jej wykonaniu należy przez kolejne miesiące dbać o to, by nie pojawiały się nowe rysy i trudne do usunięcia zabrudzenia. Należy jednak unikać myjni szczotkowych, które powodują ścieranie lakieru, wskutek którego powstają mikrorysy.