Dlaczego wymieniamy olej do skrzyni biegów?

olej do skrzyni biegów

Wymiana oleju w skrzyni biegów jest naprawdę ważna. Na szczęście koszt tego przedsięwzięcia nie jest drogi, a olej również nie kosztuje wiele. Musimy mieć na uwadze, że będziemy potrzebowali około 1-2 l do skrzyni. Pamiętajmy, że ważna jest nie tylko czystość oleju, ale też inne parametry.

Olej do skrzyni biegów o dobrej lepkości

olej do skrzyni biegówChociaż nowoczesne auta z manualną skrzynią biegów nie wymagają – według ich producentów – wymiany oleju przekładniowego, gdyż ten wprowadzony fabrycznie ma wystarczyć na całe lata eksploatacji pojazdu, to profesjonaliści nie są przekonani do takiego rozwiązania i często informują użytkowników, że pod tym względem nie powinni stosować się całkowicie do instrukcji producenta. Wprawdzie taki olej w skrzyni manualnej wymienia się rzadziej niż olej silnikowy oraz olej w skrzyni automatycznej, to nadal jednak powinno się go wymieniać. Dlaczego? Chociaż olej ten nie ma kontaktu z paliwem, jak i spalinami, ale należy mieć na uwadze to, że naturalne zużycie kół zębatych oraz synchronizatorów powoduje powstawanie opiłków metalu, które można właśnie wykryć w takim oleju. Dzieje się to także wówczas, gdy wrzucamy bieg bez sprzęgła, co doprowadza do zgrzytu i właśnie powstawania opiłków.

olej do skrzyni biegówChociaż większe opiłki są wychwytywane – ponieważ każda manualna skrzynia biegów posiada wewnątrz specjalne magnesy, których zadaniem jest właśnie zbieranie opiłków, to nie działają one odpowiednio na mniejsze opiłki, które mogą dalej krążyć po układzie i prowadzić do jego niszczenia, dlatego warto dbać o regularna wymianę oleju. Zastanawiając się nad tym, który będzie dobry, powinniśmy sprawdzić jego parametry. Najlepszy popularny olej do skrzyni biegów powinien posiadać właściwą lepkość – tylko ona sprawi, że film olejowy przyczepi się do kół zębatych przekładni i tym samym będzie stanowił ich doskonałe zabezpieczenie. Praca przekładni jednak sprawia, że cząsteczki oleju ścinają się – tym samym zmniejsza się lepkość, co prowadzi do konieczności kolejnej wymiany oleju. Warto wiedzieć też, że oleje przekładniowe potrafią psuć się ze starości. Dlatego jeżeli w sklepie ktoś próbuje nam wcisnąć olej do skrzyni biegów wyprodukowany lata temu – lepiej nie decydujmy się na zakup.

Taki olej może być utleniony, co sprawi, że dodatki uszlachetniające, które się w nim znajdują, stracą swoje najważniejsze właściwości. Jeśli chcemy, aby skrzynia biegów odznaczała się właściwą sobie trwałością, pamiętajmy o wymianie oleju, który stracił swoją optymalną lepkość. Inaczej możemy doprowadzić do uszkodzenia pojazdu.