Instalacje gazowe – co powinien wiedzieć każdy laik?

Z instalacji gazowych korzystamy przynajmniej raz dziennie – w końcu dzięki nim możemy zapewnić swojej rodzinie gorące posiłki. Zazwyczaj nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak jest zbudowana poprawna instalacja gazowa. Nie jest to wiedza niezbędna do życia, ale warto mieć o tym jakiekolwiek pojęcie, które będzie świadczyło o poziomie naszej wiedzy ogólnej. Co składa się na tradycyjną instalację gazową?

O instalacji gazowej słów kilka

Instalacje gazoweOczywiście przewody gazowe, które są umieszczone za korkiem głównym. Rury muszą odznaczać się najwyższą szczelnością, w końcu gaz jest niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka – niestety czasami zdarza się, że instalacje nie są do końca sprawne lub wraz z eksploatacją ulegają jakiemuś uszkodzeniu. Tymczasem nie w każdym mieszkaniu znajduje się czujnik antyczadowy, a jego nieobecność może prowadzić do nieszczęścia. Dlatego jeżeli dopiero stoimy przed budową własnego domu czy kupnem mieszkania, pamiętajmy o tym, aby wyposażyć je właśnie w czujnik gazu. Być może nigdy się nie przyda, ale lepiej dmuchać na zimne. Instalacje gazowe w Rzeszowie, aby były sprawne, muszą być zainstalowane przez profesjonalistów przy przestrzeganiu zasad związanych nie tylko z wykonaniem przyłączy gazowych, ale i z warunkami technicznymi lokalizacji. Jakie to warunki?

Instalacje gazowePrzede wszystkim chodzi o lokalizację kurka głównego, który powinien znaleźć się poza budynkiem, w szafce z wentylacją, umieszczonej przy ścianie. Należy zachować też odpowiednie odległości między kurkiem a oknami, drzwiami, a nawet poziomem terenu. Jeśli chodzi zaś o wykonanie przyłączy gazowych, tutaj obowiązują konkretne normy średnic rur. W przypadku średniego ciśnienia gazu, jakie jest zazwyczaj w domach jednorodzinnych, przyłącza powinny mieć średnicę nie mniejszą i nie większą niż 20 mm. Z jakich materiałów mogą być wykonane takie rury? Najczęściej spotykamy się z rurami miedzianymi twardymi, jednak możliwe jest zastosowanie rur stalowych. Dlaczego? Ponieważ stal odznacza się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, jeśli chodzi o wytrzymałość na rozciąganie, zginanie oraz ściskanie. Bardzo dobrze sprawdzi się więc w miejscach, w których rury będą narażone na obciążenia mechaniczne.

Oczywiście podstawową zaletą stali jest też jej szczelność oraz odporność na warunki atmosferyczne, np. na promienie słoneczne. Powinniśmy pamiętać jedynie o jej podatności na korozję, a więc o odpowiednim zabezpieczeniu rur farbami antykorozyjnymi. Przewody stalowe nie mogą znaleźć się jednak wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, dlatego tu stosuje się rury miedziane.