Jak legalnie importować i eksportować towary?

import towarów do polski z usa

Polska posiada dużo rolniczych ziem niezbędnych do produkcji żywności, własne kopalnie węgla kamiennego, jak również wiele wiodących firm zajmujących się produkcją wyrobów medycznych i kosmetycznych. Jednak jak każdy inny kraj, nie możemy być samowystarczalni. Musimy importować część owoców i warzyw, rudy metali rzadkich, czy też różne rozwiązania technologiczne np. mikrochipy i procesory.

Dobrze przemyślany import

 import towarów do polski z usaW związku z tym wiele firm decyduje się nie tylko na działanie w obrębie Polski, ale także importuje lub eksportuje towary z innych krajów. Pojawia się jednak pytanie: jak zrobić to legalnie? Jak przewieźć polskie jabłka do Francji, a jak sprowadzić japońskie chipy do Polski? Po pierwsze, trzeba dokładnie poznać polskie prawo dotyczące importu i eksportu konkretnych towarów, jak i prawo kraju z którym będziemy współpracować. Na przykład na artykuły spożywcze zwykle są niższe stawki Vat niż np. na materiały budowlane, choć w obu kategoriach zdarzają się wyjątki. Również trzeba wziąć pod uwagę cła. Oclić towary można na granicy, czasem może to być wysoka stawka, więc warto się wcześniej przygotować na wydatki. Kolejna kwestia to przepisy dotyczące przewozu samego towaru. Szczególnie kłopotliwe jest zawsze przewożenie żywych zwierząt – muszą mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca, wodę, czy pożywienie, w zależności od długości trasy. Produkty niebezpieczne i wybuchowe np. bezyna, dynamit, broń musi być specjalnie zabezpieczana, tak by uniknąć pożaru na trasie. Legalny import towarów do Polski z USA, czy innego kraju musi być dobrze przemyślany. USA leżą od nas bardzo daleko, za oceanem.

 import towarów do polski z usaW grę wchodzi zatem transport drogą lotniczą (samolot leci kilkanaście godzin), jak również transport morski do portu na Morzu Bałtyckim (co trwa nawet kilka tygodni)i dalej transport ciężarowy do siedziby firmy. Towary z Niemiec, Czech, czy Węgier możemy przewozić drogą lądową lub kolejową. Kraje te są w strefie Schengen to ułatwia sprawy związane z przekraczaniem granicy państw. Również sam kierowca nie musi mieć paszportu, a jedynie dowód tożsamości by legalnie podróżować po Europie. W razie wątpliwości co do transportu międzynarodowego zawsze warto jest się skonsultować z ekspertami.

Są firmy organizujące import i eksport od A do Z, jak również zajmujące się jedynie doradztwem i załatwianiem spraw formalnych. Dzięki temu przynajmniej część pracy nam odchodzi i możemy się skupić na załatwianiu spraw biznesowych z kontrahentami, jak i poszukiwaniem kierowców chętnych by wybrac się na długą trasę.