Jak szybko odzyskać VAT z zagranicy?

obliczanie podatku vat

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i w ramach prowadzenia swojej działalności dokonują zakupów lub korzystają z różnego rodzaju usług, mogą starać się o zwrot zapłaconego podatku VAT, który tego tytułu zapłaciły. Osoby, które prowadzą działalność transportową i swoje usługi wykonują w krajach wspólnoty, ponoszą sporo opłat w tych krajach, przede wszystkim za paliwo oraz różnego rodzaju opłaty drogowe, parkingowe, czy też za noclegi dla kierowców.

Pewne odzyskanie VAT z zagranicy

obliczanie podatku vatAby móc starać się o zwrot zapłaconego podatku VAT należy spełnić kilka wymogów. Osoba, starająca się o zwrot nie może mieć zarejestrowanej działalności w państwie, z którego o zwrot będzie się starać oraz nie może posiadać miejsca zamieszkania w tym kraju. Ponadto musi być czynnym podatnikiem VAT, a jego usługi nie mogą być zwolnione z tego podatku. Zwrot podatku można otrzymać za paliwo, opłaty drogowe, autostrady, mosty, tunele, przeprawy promowe, naprawy, myjnie, wynajem samochodów, koszty podróży, zakupy różnego rodzaju płynów samochodowych oraz akcesoriów, czy części do samochodu. Ponadto można otrzymać zwrot podatku za opłaty, które zostały poniesione w związku z organizacją spotkań biznesowych oraz za wydatki reprezentacyjne. Przedsiębiorca może ubiegać się również o zwrot podatku za opłaty związane z noclegami, wyżywieniem, wstępem na targi, czy wystawy.

 

vatWniosek o zwrot podatku składa się elektronicznie. Każdy zakup ma konkretny kod i musi zostać udokumentowany fakturą lub paragonem fiskalnym – w zależności od wymogów danego kraju. Osoba, która będzie ubiegała się o zwrot podatku, musi bezwzględnie przestrzegać terminu, który określany jest do 30 września kolejnego roku, po roku, za który wniosek będzie dotyczył. Jeśli priorytetem jest błyskawiczne odzyskanie VAT z UE, to warto skorzystać z usług firmy zewnętrznej, która ułatwi cały proces. Mając dużą flotę pojazdów, takie rozwiązanie będzie zbawienne dla przewoźnika, ponieważ zostanie znacznie odciążony. Aby zwrot podatku odbył się płynnie i bez zakłóceń należy dotrzymywać terminów, poprawnie wypełniać wnioski i posiadać odpowiednią dokumentację, ponieważ w przeciwnym razie zagraniczny urząd skarbowy może chcieć wyjaśniać z przewoźnikiem pewne kwestie, a to wiąże się z wydłużeniem czasu oczekiwania na zwrot. O zwrot podatku VAT można starać się samodzielnie lub można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się odzyskiwaniem podatku w imieniu klientów.

Dzięki skorzystaniu z usług takiej firmy można mieć pewność, że cała procedura odbędzie się prawidłowo i nie zostaną popełnione błędy, które zdarzają się osobom, które samodzielnie próbują swoich sił w odzyskiwaniu podatku. W niektórych krajach błędnie wypełniony wniosek można poprawić i złożyć go ponownie, jednak w niektórych nie ma takiej możliwości. W związku z tym bezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania osobom, które zajmują się tym zawodowo.