Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. A?

prawo jazdy a2

Jak wiadomo najczęściej podejmowanym kursem prawa jazdy jest kategoria B. Jednak jest wiele osób pasjonujących się motorami, które chętnie dowiedziałyby się o prawie jazdy kategorii A – jak wyglądają egzaminy, czy ciężko jest zdać i co tak właściwie warto wiedzieć. Otóż kategoria A uprawnia do kierowania wszystkimi motocyklami, niezależnie od wagi ani mocy silnika.

Prawo jazdy na motocykle

prawo jazdy a2 Aby podejść do egzaminu należy mieć ukończone 24 lata, ale do kursu można podejść o 3 miesiące wcześniej. Istnieje również możliwość zdania egzaminu w wieku 20 lat, jednak tylko pod warunkiem, że od dwóch lat ma się ukończony kurs na prawo jazdy kategorii A2. Prawo jazdy A2 w Krakowie to dość popularny kurs. Po zdaniu egzaminu można jeździć motocyklami o mocy silnika nie większej niż 35kW. Cena takiego egzaminu to około 1300 złotych w dobrej szkole jazdy. Kurs kategorii A2 składa się z 30 godzin egzaminu teoretycznego i 20 godzin egzaminu praktycznego. Ale jak tak właściwie wygląda egzamin praktyczny prawa jazdy kategorii A2, czego się spodziewać? Pierwszym z zadań jest sprawdzenie stanu technicznego motocykla. Kursant losuje dwa zadania, którymi mogą być między innymi sprawdzenie poziomu oleju czy też sprawdzenie czy działają światła mijania. Następnie należy zdjąć maszynę z podpórki i poprowadzić motocykl na około 5 metrów, bez wsiadania. Dopiero wtedy kursant stawia motocykl ponownie na podpórkę i zakłada kask oraz kamizelkę odblaskową.

prawo jazdy a2 Następnie jeździ po placu manewrowym wykonując ósemki i omijając pachołki. Dodatkowo musi ruszyć do przodu na wzniesieniu, tak jak na egzaminie kategorii B. Dopiero potem egzaminator wsiada w samochód i razem z kursantem wyruszają w trasę po mieście. Jazda po mieście musi trwać przynajmniej 25 minut. W tym czasie kontakt odbywa się drogą radiową. Podczas jazdy kursant ma za zadanie min. przyjechać przez przejście dla pieszych, przejechać przez torowisko i skrzyżowanie. Warto dodać, że kursant musi być dodatkowo odpowiednio ubrany. Spodnie z długimi nogawkami, kurtka z długim rękawem, buty na płaskiej podeszwie i rękawiczki to obowiązkowy strój. Egzamin na kategorię A nie jest trudny, mimo że wiele osób go nie zdaje. Jaka jest tego przyczyna? Ciężko stwierdzić, tak samo jak ze zdawaniem na kategorię B.

Oczywiście można by winić złe przygotowanie się kursantów do egzaminu, ale wiele też zależy od szkoły. Doświadczeni instruktorzy to podstawa. Warto zasięgnąć opinii znajomych czy też osób, które zdawały egzamin na kategorię A2 i mają jakieś pojęcie na temat tego jaki instruktor jest dobry w tym, co robi.