Jak wykonać orurowanie do samochodu?

Wiele osób po kupnie samochodu decyduje się na tuning. Jest to szczególnie popularne wśród właścicieli aut terenowych. Najpopularniejszą formą jest oczywiście orurowanie. Jest ono bardzo charakterystyczne. Przed maską, pod progami i tylnym zderzakiem umieszcza się rury. Pełnią one różne funkcje i czasami nazywa się je belkami.

Profesjonalne orurowanie do samochodu

Tego typu zabieg zaczęto stosować dawno, głównie w samochodach z napędem na obie osie. Służyło to głównie zabezpieczeniu auta przed jazdą po trudnych terenach, takich jak polne drogi, czy lasy. Bardzo często malowano je na czarno. Obecnie nie jest to popularne i stosuje się chromowanie. Co więcej, z czasem zaczęto wymyślać nowe formy, które nie tylko chronią samochód, ale również nadają mu nowego wyglądu, zazwyczaj bardzo masywnego. Decydując się na orurowanie do samochodów terenowych, należy skupić się na kilku rzeczach. Przede wszystkim muszą mieć one mocny silnik, by mogły poruszać się z tak ciężkim sprzętem. Ponadto musi być ono wykonane starannie i poprawnie, by ułatwiało jazdę, a nie ją utrudniało. Ważna jest również średnica rur. Zazwyczaj stosuje się te o przekroju 60 mm, ale na rynku dostępne są również 70 i 100 milimetrowe.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je również w samochodach miejskich. Jednak w takich modelach są one dużo mniejsze. Wiele osób decyduje się na metalowe belki, które podczepia się pod zderzaki, czy też na stopnie po bokach karoserii. Bardzo popularne jest również stosowanie orurowania z wymiennymi światłami LED. Każdy tego typu zabieg wykonuje profesjonalny warsztat. Jednak należy pamiętać o jednej, najważniejszej rzeczy. Orurowanie można montować tylko wtedy, kiedy posiada ono homologację. W związku z tym należy o to dopytać przed rozpoczęciem zlecenia. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, czy aut specjalnych. Cena tego typu zabiegu również nie jest jednolita w każdym warsztacie. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj stali zostanie użyty. Ważny jest również kształt, marka samochodu, a także miejsce montażu. Po zakończeniu instalacji, a także formalności, należy sprawdzić, czy wszystko działa. Oczywiście orurowanie nie może powiększać szerokości pojazdu i utrudniać poruszanie się nim.

Decydując się na tego typu zabieg warto ustalić wszystko wcześniej i przede wszystkim zadbać o homologację. Trzeba wziąć również pod uwagę, że nie zawsze pasuje ono do każdego typu samochodu, w związku z tym najlepiej jest skonsultować się z osobą doświadczoną, która doradzi i pomoże w podjęciu właściwej decyzji.