Jaki akumulator wybrać do maszyn budowlanych?

Jak doskonale wiadomo, każdy pojazd mechaniczny potrzebuje odpowiedniego źródła zasilania. Nie inaczej jest z maszynami, używanymi do robót ciężkich. Oczywiście montowane w nich baterie różnią się od standardowych akumulatorów, z którymi mamy do czynienia w samochodach osobowych. Jakie są różnice, oraz na jakie warunki muszą być przygotowane takie akumulatory?

Cechy akumulatora maszyn budowlanych

koparkaŚrednia trwałość baterii maszyny w przemyśle budowlanych waha się od 1,5 do 2 lat. Najczęściej o jej kiepskim stale użytkownik dowiaduje się zimą, kiedy temperatura spada poniżej zera. Wówczas maszyna może stawiać opory jeśli chodzi o jej uruchomienie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modelów akumulatorów. Różnią się one od siebie rozmiarem zewnętrznym, konkretnymi parametrami pracy, czyli rekomendowanej przez producenta danego sprzętu pojemności mierzonej w amperogodzinach oraz prądem rozruchowym. Odpowiedni dobór akumulatora jest niezwykle istotny. W przeciwnym wypadku maszyna może ulec uszkodzeniu lub mogą wystąpić problemy z jej uruchomieniem.

akumulatorAkumulatory montowane w maszynach budowlanych narażone są na nieustanne wstrząsy oraz drgania. Przyczyniają się one do skrócenia żywotności baterii. Jednak dostępne dziś pojemne akumulatory w Oławie oraz innych miastach są odpowiednio zabezpieczone przez producentów. W jaki sposób? Stabilizację bloki płyt akumulatora oraz separują poszczególne elementy tego urządzenia, aby znacznie zwiększyć jego wytrzymałość, niekiedy nawet 10-krotnie. W jaki sposób można zadbać o nasz akumulator, szczególnie podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych? Przede wszystkim warto kontrolować poziom elektrolitu. Podczas upalnych dni często jego ilość się zmniejsza, co daje o sobie znać zazwyczaj dopiero zimą. Wykonując te czynność, warto przy okazji sprawdzić czystość klem, które podczas prac budowlanych mogą się zabrudzić lub poluzować. Nie wolno również zapominać o przeglądzie całej instalacji elektrycznej w pojeździe. Zwarcia zewnętrzne działają równie destrukcyjnie na naszą baterię co wcześniej wspomniane dolegliwości.

Maszyny budowlane, ze względu na charakter ich użytkowania, powinny być zawsze zaopatrzony w sprawny osprzęt. Tyczy się to również akumulatorów, kluczowych nie tylko przy starcie maszyny. Dobry sklep z bateriami z pewnością podpowie, jaki akumulator będzie najlepszy do tego, by nasza maszyna przez lata cieszyła się dobrą kondycją i sprawnością.