Klasyka motoryzacji: AC Shelby Cobra

AC Shelby Cobra produkowany w latach 1961-67 to dziecko trzech ojców: AC Cars, Carrolla Shelby’ego i Forda. Pierwsi dali konstrukcję, drugi pomysł, a trzeci swój, wówczas najnowszy, silnik. Rezultat okazał się oszałamiający: w parze w niezwykłym wyglądem szła równie niezwykła moc silnika, która sprawiła, że Shelby Cobra okazał się lepszy w wyścigach niż niepokonany Chevrolet Corvette, a jego klasę potwierdziło zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1964 r.

Shelby Cobra to sportowy roadster z czterobiegową manualną skrzynią, tylnym napędem i silnikiem V8 – najpierw 4,2 l, później 4,7 l, a w słynnej wersji AC Shelby Cobra 427 o mocy 425 KM – 7,0 l.

Shelby Cobra powstał na bazie modelu AC Ace, który został dostosowany do silnika Forda. W modelu 427 zastosowano aluminiowe nadwozie i przebudowano gruntownie zawieszenie. Poza charakterystyczną linią nadwozia Cobrę wyróżnia także duża osłona chłodnicy, zapewniająca właściwe chłodzenie potężnego silnika.
Chociaż produkcja została wstrzymana w 1967 r. z powodów finansowych, Shelby Cobra wciąż pozostaje samochodem kultowym i nieustannie tworzone są jego repliki.

24 h Le Mans

shelby cobra shelby-cobra-147070_640

 

Shelby Cobra