Klasyka motoryzacji – Chevrolet Corvette

To już drugi Chevrolet w zestawieniu największej klasyki motoryzacji i to miejsce otrzymał zasłużenie. Historia Corvette rozpoczęła się od pokazów w 1953 r., gdzie samochód – nazwany tak po korwetach, niedużych, zwrotnych statkach – zyskał sporą sympatię publiczności i w tym samym roku pojawił się w seryjnej produkcji. Samochody pierwszej generacji, oznaczonej jako C1, były roadsterami, a przez dziewięć lat wyprodukowano ich 69 tysięcy.

Druga generacja ze zmienionym nadwoziem, mającym przypominać rekina, pojawiła się w 1962 r. Z dwóch wersji nadwozia, kabrioletu i coupe, to tak druga, z 1963 r., jest najbardziej poszukiwanym modelem Corvette. Jest tak ze względu na charakterystyczną dzieloną tylną szybę, którą masowo wymieniano, aby polepszyć widoczność i do dziś trudno znaleźć oryginalne wersje. Ze względów bezpieczeństwa, Chevrolet już w następnym roku musiał zrezygnował z produkcji dzielonej szyby.

Kolejna generacja z 1967 r. posiadała już słabsze silniki, na co miały wpływ nowe przepisy, a następnie kryzys paliwowy. Rok 1978 przyniósł ze sobą spory facelifting: zamiast pionowej tylnej szyby ze słupkami po bokach pojawiła się duża panoramiczna szyba. Przez 14 lat wyprodukowano ponad pół miliona pojazdów z generacji C3.

Generacja z 1984 r. została zaprojektowana tak, aby pozostawała w zgodzie z nowymi trendami w stylistyce aut i dopiero rok ’89 przypomniał, że Corvette to samochód sportowy. W 1987 r. pojawił się ponownie kabriolet.

C5, generacja produkowana od 1997 r. posiadała bardzo lekką konstrukcję z tworzyw sztucznych. W 1998 r. Chevrolet Corvette zabłysnął jako zdobywca tytułu North American Car of the Year.

Rok 2005 i szósta generacja to większe zwrócenie uwagi na codzienny komfort użytkowania auta, a także powrót to stylistyki pierwszych modeli: po raz pierwszy od 43 Corvette posiadał odsłonięte reflektory.

Od 2013 r. produkowana jest siódma generacja. W tym roku, z okazji 60-lecia modelu, producent wprowadził na rynek edycję specjalną jako coupe z dachem z włókna węglowego i chromowanymi felgami z kapslem Stingray.

Chevrolet Corvette

Chevrolet Corvette logo

Chevrolet Corvette

Chevrolet Corvette  Chevrolet Corvette

Chevrolet Corvette  Chevrolet Corvette