Klasyka motoryzacji – Ford Mustang

Produkowany od 1964 roku Ford Mustang był samochodem kierowanym do ludzi młodych z pierwszego pokolenia urodzonego po II wojnie światowej, którzy w latach 60. poszukiwali pierwszego auta.

Ford Mustang

Do sukcesu samochodu przyczyniła się w znacznej mierze dobra kampania reklamowa, obejmująca wszystkie dostępne media: 16 kwietnia 1964 pojawiła się reklama w telewizji, a dzień później w 2500 gazet i czasopism. Każdy dealer samochodów w Stanach Zjednoczonych miał przynajmniej jednego Mustanga w swoim salonie. Kampania odniosła sukces, już pierwszego dnia zamówiono ok. 22 tysięcy aut. W ciągu roku, zamiast zakładanych 100 tysięcy sprzedano ponad 400 tysięcy, a milionowy Mustang został wyprodukowany w 1966 r.

O sukcesie zadecydowała przede wszystkim odpowiednia cena, udana stylistyka, 6-cylindrowy silnik, oraz szeroka gama części i akcesoriów, największa w tamtym okresie, pozwalająca na dostosowanie samochodu do potrzeb klienta i zasobności jego portfela. Wybierać można było m. in. między różnymi skrzyniami biegów i silnikami, dopłacić za klimatyzację, radio, szersze opony, inne kołpaki i felgi, dostępne były również różne wersje nadwozia.

Czasy dużych samochodów z silnikami V8 i “paliwożernych” zakończyły nowe przepisy w latach 70. Nowy Mustang posiadał słabszy silnik, był mniejszy, lżejszy i uzyskał nowy wygląd. Trzecia generacja Mustangów, powstała w końcu lat 70. posiadała znacznie łagodniejsze linie i przypominała modele europejskie, zniknął też charakterystyczny dla modelu znaczek konia. Powrócił dopiero w latach 90., kiedy powstała kolejna generacja Mustangów, stylistycznie nawiązująca do pierwowzoru. Nowy wygląd przysporzył mu popularności po raz kolejny.

 Ford Mustang

Ford Mustang

Ford Mustang

Ford Mustang

Ford Mustang