Klasyka motoryzacji – Ford T

Słynny Ford Model T został skonstruowany w firmie Ford Motor Company. Nie był ani pierwszym taśmowo produkowanym samochodem, ani najbardziej technicznie zaawansowanym w swoich czasach, jednak odniósł olbrzymi sukces.

Historia samochodów marki Ford rozpoczęła się w Detroit w 1903 r. Firma Henry’ego Forda produkowała coraz doskonalsze samochody oznaczane kolejnymi literami alfabetu, stopniowo odnosząc sukces, który przerwał Ford K – drogi, luksusowy i awaryjny. Po finansowej porażce Henry Ford wykupił udziały swoich wspólników i, działając na własną rękę, zaprojektował Model T.

Ford T, produkowany w latach 1908-1927) wyróżniał się bardzo prostą konstrukcją i łatwością obsługi, możliwością poruszania się po bezdrożach i niską ceną. Przełomem stało się wprowadzenie skatalogowanych części zamiennych, bez trudu dostępnych w sklepach żelaznych, które znacznie przyspieszyły i ułatwiły naprawy. Wcześniej właściciele samochodów musieli samodzielnie naprawiać uszkodzone części lub zamawiać nowe – i drogie – w fabrykach.

Ponieważ Henry Ford starał się nadać swojemu samochodowi możliwie najbardziej uniwersalny charakter, po zdjęciu tylnych kół Modelu T można było założyć pas transmisyjny i wykorzystać auto do zasilania urządzeń w gospodarstwach rolnych. Kolejną ciekawostką jest to, że w latach 1913-1926 wszystkie produkowane egzemplarze były czarne. W sumie wyprodukowano około 15 milionów egzemplarzy.

koło Ford T

reflektor Ford T