Klasyka motoryzacji – Jeep

Jeep

Jeep to nazwa zwykle utożsamiana z ogółem samochodów terenowych, ale jako konkretna marka sięga korzeniami do 1940 r., gdy powstał jego prototyp. Miało to miejsce w warsztatach upadającej firmy American Bantan. Pierwszy Jeep okazał się mieć zbyt słaby silnik, dlatego w warsztatach Willysa przygotowano mocniejszą wersję, do września 1941 r. przygotowano około półtora tysiąca samochodów w wersji MA, następnie ruszyła produkcja wersji MB, a wkrótce na licencji zaczął produkować je również Ford (Model GPW). Do 1945 r. oba koncerny wyprodukowały około 640 tysięcy Jeepów dla wojska, co stanowiło ok. 18% produkcji wojskowych samochodów w USA.

Pierwsze modele cywilne pojawiły się jeszcze w 1945 r. Od tamtej pory na licencji produkowano go w różnych krajach świata.

W 1953 r. Willys został kupiony przez Kaiser Motors, przekształcone później w Kaiser-Jeep w 1963 r. W 1970 r. został wchłonięty przez American Motors Corporation, które z kolei zostały kupione przez Chryslera w 1987. Jedenaście lat później Chrysler połączył się z Daimler-Benz, tworząc spółkę o nazwie DaimlerChrysler, która rozpadła się w 2007. Wówczas Chrysler zmienił nazwę na Chrysler Group LLC, a później – FCA US LLC.

Jeep

Jeep

Jeep

Jeep