Klasyka motoryzacji – “Saving people, hunting things” z Impalą

Produkowany w latach 1958-85 oraz 1994-96 Chevrolet Impala był luksusowym samochodem osobowym. W 2000 roku powrócił jako auto dla klasy średniej. W początkowym okresie produkcji (1958-65) Impala była najdroższym samochodem Chevroleta, do czasu pojawienia się modelu Caprice w ’65. W latach 1958-96 sprzedano w sumie około trzynastu milionów (!) egzemplarzy. Daje to Impali prowadzenie w rankingu najpopularniejszych samochodów luksusowych w całej historii motoryzacji.

Modele produkowane w XX wieku występowały z różnym nadwoziem: coupe, sedan, hardtop i kabriolet. Impala znacznie zmieniała się w tym okresie, powstało aż siedem generacji, a po wznowieniu produkcji w 2000 roku pojawiły się dwie kolejne.

Chevrolet Impala zyskał ponowny rozgłos, gdy stał się (przypadkiem) trzecim głównym bohaterem serialu Supernatural. Twórca serialu, Eric Kripke, poszukiwał charakterystycznego samochodu dla swoich bohaterów: szukał jednego z legendarnych “muscle car” i jego wybór początkowo padł na Forda Mustanga. Kripke zmienił zdanie, gdy sąsiad zasugerował mu Impalę, twierdząc, że powinno to być auto, którego inni kierowcy będą się bać… a także dlatego, że w bagażniku Impali można schować ciało.

Czarna Impala jak do tej pory pojawiła się w 11 sezonach serialu, dzięki czemu zyskała ogromną popularność. Motyw troski o samochód i jego nieustanne naprawy stanowią stały element fabuły serialu.

Na planie filmowym wykorzystywanych jest w sumie osiem aut w różnym stanie: niektóre nie mają np. lusterek, drzwi czy dachu. Pozwala to na kręcenie różnych ujęć i odmienne umieszczenie kamery. Za ten “właściwy” model uznawane jest auto z 7-litrowym silnikiem V8 o wielkości 427 cali sześciennych oraz hydraulicznym zawieszeniem, jako jedyne posiada fabrycznie wbudowaną klimatyzację.

Co ciekawe, na przyjęciu z okazji 200-ego odcinka serialu podano tort w formie… fragmentu maski Impali, włącznie ze światłami i tablicą rejestracyjną.

Chevrolet Impala  Chevrolet Impala

Chevrolet Impala w Supernatural