Klasyka motoryzacji – Toyota Corolla, najpopularniejszy samochód na świecie

Swojego czasu najpopularniejszymi samochodami na świecie były Ford Model T oraz Volkswagen Typ 1 (Beetle). W 1914 szacowano, że dziewięć na dziesięć samochodów na świecie to Fordy. VW Beetle zasłynął jako pierwszy, który przekroczył granicę 20 mln sprzedanych modeli i do 1997 był najlepiej sprzedającym się samochodem na świecie. Wtedy to w rankingu wyprzedziła go niepozorna Toyota Corolla, która w  2013 r. przekroczyła granicę 40 mln sprzedanych modeli, a obecnie co roku sprzedaje się około miliona egzemplarzy.

Toyota Corolla zadebiutowała na rynku w 1966 r. Od tamtej pory pojawiło się w sumie jedenaście generacji, a samochód przeszedł ogromne zmiany pod każdym względem, nie tylko stylistycznym. Dziś trudno uwierzyć, że Corolla z tego roku ma coś wspólnego z modelem sprzed niemal pięćdziesięciu lat.

Corolla była produkowana jako samochód autosegmentu B, później C, z różnymi typami nadwozia: liftback, hatchback, sedan, kombi, a nawet coupé. Obecnie modele z jedenastej generacji to wyłącznie sedany.

Toyota Corolla jest cenionym autem ze względu na swoją pojemność, a przy tym niezbyt duże wymiary, dobry stosunek jakości do (dość niskiej) ceny, a także powszechny pogląd, że jest to samochód godny zaufania i długowieczny.

Toyota Corolla