Klasyka motoryzacji… w renowacji. Jakie są etapy prac?

Zabytkowe samochody widoczne w garażach pasjonatów i na zlotach motoryzacyjnych to efekt nieraz setek godzin żmudnej, starannej pracy. Poniżej przedstawiam dość ogólną listę prac, jakie czekają każdego, kto myśli o zakupie lub wyciągnięciu z garażu zakurzonego starego auta.

Pierwszym etapem jest rozebrane na części całego nadwozia. Powinno przebiegać powoli i dokładnie, aby nie uszkodzić skorodowanych elementów. Usuwa się także wszystkie detale, chromowane wykończenia i tapicerkę. Następnie można przystąpić do zdjęcia nadwozia z ramy.

Z nadwozia należy usunąć starą warstwę lakieru, a następie poddać je piaskowaniu. Kolejnym etapem jest naprawa lub wymiana uszkodzonych elementów nadwozia. Po wszystkich zabiegach należy je zabezpieczyć przed korozją i polakierować.

Naprawa podzespołów, tj. silnika, zawieszenia, tylnego mostu, układu zawieszenia etc. wymaga rozbierania na części, dokładnych napraw, wymiany uszkodzonych elementów i ponownego zabezpieczania. Właściwie każdy najdrobniejszy nawet element wymaga uwagi, a wiele z prac należy wykonywać ręcznie, aby nie uszkodzić żadnej części, które nie będzie czym zastąpić.Z tego powodu renowacja starego auta może zająć nawet kilka lat.

Tapicerka zwykle jest wymieniana na nową, stworzoną maksymalnie w zgodzie z oryginałem, nie tylko pod względem materiału, koloru i wzoru, ale także zastosowanych technik pracy.

Po zakończeniu prac montuje się po kolei wszystkie elementy i podzespoły, sprawdzając ich pracę i dokonując ostatnich poprawek. Ostatnie prace dotyczą wnętrza pojazdu, to m.in. zakładanie tapicerki i galanterii drewnianej. Jeśli samochód jest kabrioletem, montuje się odtworzony miękki dach. Wymianie podlegają też koła: konieczna jest wymiana opon i biegła renowacja felg. Opole to jedno z miejsc na mapie kraju, w którym ta ostatnia praca wykonana zostanie na najwyższym poziomie.

Gdy każda część znajduje się na swoim miejscu, ustawia się geometrię zawieszenia i dokonuje przeglądu technicznego auta. Po nim następuje czas na jazdy testowe, podczas których testuje się samochód z każdej strony. Dopiero po nich pojazd może trafić do właściciela.

oldtimer

zabytkowe auto