Malowanie proszkowe w renowacji starych pojazdów

Oldtimer po malowaniu

Renowacja starych pojazdów jest bardzo trudnym zajęciem. Wymaga wiele cierpliwości i skrupulatności w odtwarzaniu najdrobniejszych detali. Również malowanie karoserii i różnych elementów wcale nie przebiega tak prosto, jakby się chciało, bez względu na współczesny poziom technologii.

W Polsce przybywa zakładów specjalizujących się w dziedzinie, jaką jest wypróbowane malowanie proszkowe Opole, Katowice, Wrocław i inne południowe miasta to te miejsca, w których jest ich szczególnie dużo. Większość tych zakładów specjalizuje się nie tylko w lakierowaniu elementów samochodów i motocykli, ale także bram, furtek czy innych elementów ogrodzenia.

Malowanie proszkowe nie jest polecane do malowania całej karoserii ani dużych elementów pojazdów. Choć zapewnia równomierną powłokę i dobre właściwości antykorozyjne i większą wytrzymałość, to pasjonaci renowacji drogowych zabytków przyznają, że najpiękniejsze i lśniące powłoki lakiernicze daje malowanie na mokro. Z drugiej stroni te same osoby przyznają, że pewne elementy, takie jak ramy czy wahacze, lepiej malować proszkowo właśnie ze względu na trwałość powłoki.

malowanie samochoduJeśli chodzi o kolory czy odcienie farb, malowanie na mokro pozwala na lepszy dobór farby. “Proszki” posiadają bardziej ubogą paletę barw, natomiast zwykłe farby zapewniają znacznie większą szansę na dobranie lakieru maksymalnie zbliżonego do oryginalnego.

Jednym z elementów, które generalnie zawsze poleca się do malowania proszkowego są felgi. Ze względu na uszkodzenia, ryzyko korozji i zabrudzenia, na które są narażone, powinny zostać pomalowane w sposób, który zapewni im jak najwyższa ochronę.