Powypadkowe złomowanie auta – co warto wiedzieć

Biorąc pod uwagę to jak wiele samochodów porusza się po Polskich drogach, nie dziwi nikogo ilość zdarzeń drogowych. I choć większa część z nich to w zasadzie nieszkodliwe stłuczki, zdarzają się jednak i takie w wyniku których samochód nie nadaje się już do remontu, czy też jego remont jest zwyczajnie dla właściciela nie opłacalny.

Jak szybko zezłomować auto?

złomowanieW takiej sytuacji najkorzystniejszym i najbardziej sensownym rozwiązaniem jest złomowanie auta. Umożliwi to wycofanie samochodu z ruchu zgodnie z prawem. Wiele osób bowiem nie wie, że dopiero po poprawnym zezłomowaniu samochodu, mogą go legalnie wyrejestrować i tym samym być już zwolnionym z konieczności opłacania OC. Co ważne, a z czego wiele osób sobie nie zdaje sprawy, karę za nie opłacanie tej składki można otrzymać nawet, jeśli samochód nie porusza się po drogach. I tu kolejny kruczek, nie wszystkie firmy zajmujące się złomowanie samochodów mają odpowiednie uprawnienia. Jak zatem bezpiecznie zezłomować auto po wypadku? Po pierwsze szukajmy Stacji Demontażu Samochodów, które działają za zgodą wojewody czy też starosty, ponieważ w świetle prawa tylko one mają uprawnienia do legalnego złomowania samochodu. Wszystkie inne punkty w tym także i popularne szroty nie mają takich uprawnień, a co za tym idzie w takiej sytuacji zwykle nie mamy podstaw do wyrejestrowania samochodu.

złomowanieWprawdzie często, zwłaszcza w przypadku szrotów podpisywana jest umowa kupna, jednak zawierana jest ona na osoby bezdomne, a co za tym idzie takie auto nigdy nie zostaje ponownie zarejestrowane, w związku z czym kosztami związanymi ze sprzedażą wraz z karą w postaci odsetek ostatecznie zostaje obciążony sprzedający. Wróćmy jednak do stacji, samo jej znalezienie nie powinno być trudne, ofert typu: powypadkowe złomowanie aut w Bydgoszczy nie brakuje. Wystarczy je tylko zweryfikować. Gdy już znajdziemy odpowiednią stację należy zdawać sobie sprawę z tego, że by auto mogło zostać zezłomowane musimy posiadać odpowiednie dokumenty. Wymagany jest tu dowód osobisty, lub też inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela auta, oraz dowód rejestracyjny plus karta pojazdu, jeśli taka dla danego auta została wydana. Po okazaniu tych dokumentów, możliwe jest zezłomowanie aua. Należy jednak zaznaczyć, że większość złomowisk wymaga by pojazd był względnie kompletny, co w praktyce oznacza, że jego łączna waga nie może być niższa niż 90% wagi pojazdy podanej w dokumentach, jeśli ubytek jest większy, część złomowisk, choć nie wszystkie pobiera od zdającego dodatkową opłatę, zwykle około 1-10 złotych za kilogram.

Po spełnieniu wszystkich formalności, właściciel auta otrzymuje dokumenty potwierdzające jego zezłomowanie, które to uprawniają go do wyrejestrowania samochodu.