Regeneracja turbosprężarki – jak jej zapobiec?

mechanik samochodowy

W Rzeszowie panuje szeroki wybór warsztatów oferujących naprawę turbosprężarki. Są tu profesjonalne salony będące autoryzowanymi partnerami danej marki, a także mniejsze salony trudniące się naprawą „na własną rękę”. Pomimo szerokiej dostępności do punktów napraw lepiej nie doprowadzać do awarii tego urządzenia. Regeneracja turbosprężarki pochłania koszty równe kilkuset złotym, a wymiana na nową to koszt rzędu kilku tysięcy. A przecież są sposoby, by zapobiec psuciu się tej maszyny wirnikowej.

Regeneracja i wymiana turbosprężarki

mechanik samochodowyTurbosprężarka to urządzenie, które pracuje w wysokiej temperaturze i jest narażone na duże uszkodzenia. Jak sama nazwa wskazuje składa się ona z turbin i sprężarki. Jej głównym zadaniem jest napędzanie mocy silnika. Jest to bardzo mocna i trwała część, a jej awaria często wynika z nadmiernej eksploatacji lub z błędów konstrukcyjnych. Pierwszym sposobem, który nie pozwoli na dopuszczenie do awarii turbosprężarki jest regularna wymiana oleju silnikowego. Brak nowych dostaw oleju do silnika może skutkować tarciem pomiędzy wirnikiem a łożyskiem, co może doprowadzić do przegrzania osi i do jej pęknięcia. Warto więc zadbać o regularną wymianę oleju, a także o korzystanie z produktów wysokiej jakości. Oleje silnikowe o słabej jakości mogą zawierać w sobie zanieczyszczenia, które prowadzić mogą do zacierania silnika.

KokpitOprócz tego warto przyjąć kilka zasad dotyczącej samej jazdy samochodem. Po zapaleniu silnika warto odczekać chwilę, zanim wejdziemy na wysokie obroty. Dajmy chwilę silnikowi, by miał on czas się rozgrzać. Cenną uwagą jest, by nie dodawać mocno gazu przy zmianie biegów na początkowych etapach trasy. Pozwoli to turbosprężarce wejść gładko na odpowiednią moc. Tę zasadę można także przyjąć i stosować na początku i na końcu drogi. Warto odczekać chwilę po skończonej jeździe, stanąć i nie wyłączając silnika, pozwolić odrobinę schłodzić się urządzeniom pod maską. Analogicznie odczekać chwilę przy włączonym silniku i nie ruszać od razu w trasę. Dokonywanie regularnych przeglądów, gdzie szczególny nacisk kładzie się na wymianę oleju i filtrów paliwa, może uchronić od wymiany turbosprężarki. Stosunkowo łatwo jest znaleźć odpowiedni warsztat oferujący taką usługę jak regeneracja turbosprężarek w Rzeszowie.

Więc gdy takie metody zapobiegawcze zawiodą, w Rzeszowie jest wiele profesjonalnych warsztatów samochodowych, które dysponują oryginalnymi i producenckimi częściami zamiennymi. To do takich warsztatów właśnie warto się zgłaszać, na regularny przegląd, lub w razie konieczności lub w celu zlecenia naprawy turbosprężarki. Od odpowiedniego specjalisty klient jest w stanie także dowiedzieć się jak dbać o prawidłowe działanie turbosprężarki.