Rodzaje progów zwalniających

Osiedla zawsze tętnią życiem – znajdujące się na nich place zabaw są pełne dzieci, alejkami wokół bloków bardzo często przechodzą ich rodzice wracający z zakupów czy z pracy.

Czym charakteryzują się poszczególne progi zwalniające?

progi zwalniająceUlice osiedlowe z kolei służą mieszkańcom do tego, aby podjechać samochodem na miejsce parkingowe czy do garażu – nierozważni kierowcy mogliby korzystać z ulic osiedlowych z niedozwoloną prędkością, dlatego na drogach takich konieczny jest montaż progów zwalniających. Progi te są popularnym urządzeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, zaraz obok blokad parkingowych oraz luster. Są też najbardziej wartościowe – ich podstawowym zadaniem jest wymuszenie ograniczenia prędkości przez kierowcę. Jeżeli by tego nie zrobił, mógłby uszkodzić sobie podwozie samochodu, dlatego właściwie nie ma osoby, która nie reagowałaby na zamontowany próg zwalniający. W ofertach producentów znajdują się progi wyspowe, liniowe oraz podrzutowe. Każdy z nich ma swoją specyfikę. Próg liniowy to próg, który obejmuje całą szerokość jezdni – może być płytowy lub listwowy: progi takie dostarczane są przez producenta w całości lub też składają się z segmentów. Z kolei próg wyspowy to, jak sama nazwa wskazuje, próg wykonany z wysp trapezowych lub łukowych, które umieszcza się na jezdni. Próg podrzutowy ma niewielką długość, ale za to charakteryzuje się stromą płaszczyzną najazdową, dzięki czemu w skuteczny sposób wymusza zmniejszenie prędkości – jeżeli najedziemy na niego z dużą szybkością, wówczas nastąpi silny podrzut samochodu.

progi zwalniająceWszystkie progi zwalniające na osiedla wykonane są z najwyższej jakości materiałów, co sprawia, że są one całkowicie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Użycie mas chemoutwardzalnych oraz elementów odblaskowych zapewnia widoczność urządzeń po zmroku. Oprócz takich progów, czasami można spotkać się też z progami zwalniającymi z betonowej kostki brukowej, jednak jest to rozwiązanie mało popularne z tego względu, że wymaga więcej pracy niż montaż progów, które znajdujemy w ofertach producentów urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednak trzeba zauważyć, że próg z kostki brukowej posiada lepsze właściwości estetyczne – dlatego mimo trudniejszego montażu, warto skorzystać z tej opcji, jeżeli zależy nam na estetyce otoczenia – na przykład jeśli próg musi być zamontowany w pobliżu zabytkowych budynków.

To może być dobry wybór także wówczas, jeżeli osiedle jest stylizowane w określony sposób – zamiast stawiać na nowoczesność, mamy tam do czynienia z budynkami i kamienicami naśladującymi te dawne. Wówczas próg z kostki brukowej dobrze komponowałby się z otoczeniem.