Tachograf – do czego służy

wyposażenie adr

Każdy z wykonywanych zawodów wymaga od nas byśmy posiadali stosowne urządzenia bądź uprawnienia. Nie inaczej jest w przypadku kierowców pojazdów takich jak tiry, autobusy czy samochody dostawcze.

Do czego tak w ogóle służy ten cały tachograf?

wyposażenie adrMuszą oni posiadać zainstalowane w swoim pojeździe urządzenie takie jak tachograf. Rozróżniamy dwa typy tych urządzeń – są to tachografy analogowe, które wymagają od nas byśmy posiadali papier do tachografu ale także tachografy cyfrowe, które są bardziej nowoczesne i trudniej je oszukać. Niestety, wielu pracodawców wręcz zmusza swoich pracowników do fałszowania zapisów z tego typu urządzeń. Kierowca może jechać maksymalnie 4,5 godziny po czym musi mieć 45-minutową przerwę. Niestety, często tak nie jest i jeździ ponad maksymalnie dozwolone 9 godzin. Zdarza się, że siedzi za kółkiem nawet 12 i więcej godzin co jest niezgodne z prawem i może zostać za to surowo ukarany. Od 2006 roku, nakazem Unii Europejskiej każdy nowo zarejestrowany pojazd musi zostać wyposażony w tachograf cyfrowy. Tego typu urządzenia trudniej oszukać a także posiadają lepszą dokładność pomiaru. Ma to na celu dbanie o bezpieczeństwo nie tylko samych kierowców ale także innych uczestników ruchu drogowego. Jak sami dobrze wiemy zmęczony kierowca nie ma takiego refleksu i nie myśli często racjonalnie przez co może spowodować niebezpieczne sytuacje na drodze. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kierowców przewożących niebezpieczne ładunki. Koniecznym jest posiadanie przez nich wyposażenie adr a także pasy transportowe. Ma to na celu zapewnienie jak najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa.

Tiry i samochody dostawcze posiadają małą zwrotność a także bardzo często przewożą niebezpieczne przedmioty i substancje dlatego też trzeba jak najlepiej zadbać o to, by ładunek przewożony był w odpowiedni, nie sprawiający zagrożenia sposób i gdyby doszło do jakiegoś zdarzenia drogowego (wypadku, stłuczki, itp.) musimy mieć pewność, że ani nam samym ani nikomu innemu nie stanie się krzywda.