Transport pojazdów na lawecie samochodowej

lawety samochodowe

Wiele razy zdarzyły się już takie sytuacje, że samochód stanął w miejscu i nie chciał ruszyć. Nie było żadnej konkretnej przyczyny widocznej na pierwszy rzut oka, dlatego wzywano lawetę z polisy, bądź na własną rękę. Koszt dojazdu często jest bardzo wysoki, zwłaszcza jeśli samochód znajduje się bardzo daleko od miejsca zamieszkania.

Lawety na auta osobowe

lawety samochodoweW tym przypadku dobrze by było posiadać wśród znajomych kogoś wyposażonego w lawetę samochodową doczepianą do pojazdu osobowego. Zdecydowanie łatwiej jest skorzystać z pomocy niż płacić duże pieniądze obcym osobom za transport. Zakup takiej przyczepki nie należy do dużych wydatków. W każdej sytuacji można na niej przewieźć samochód oraz inne środki transportu stosując się do przepisów ruchu drogowego. Pojazd połączony z lawetą traktowany jest jak samochód ciężarowy i trzeba o tym wiedzieć jeszcze zanim wyruszy się w podróż. Warto również zapoznać się z zasadami przewozu i zabezpieczenia pojazdów, co jest bardzo istotne gdy pokonuje się dalekie trasy. Lawety samochodowe dwuosiowe są dostosowane do transportu aut osobowych o niezbyt dużych rozmiarach i wadze. Występują w kilku modelach, w zależności od rodzaju najazdu oraz rozłożenia ciężaru.

lawety samochodoweCała konstrukcja musiała zostać wykonana ze stali, aby była odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz panujące warunki atmosferyczne. Poza samą lawetą istotną rolę odgrywają również zabezpieczenia zapewniające mocowanie auta do podstawy. Specjalne pasy mocujące często znajdują się w zestawie z przyczepą dwuosiową, ale zdarzają się sytuacje, że trzeba się o nie upomnieć. Za ich pomocą powinno się ustabilizować minimum 3 koła pojazdu, aby nie był on w stanie się samodzielnie przemieścić po podeście. Warto wcześniej zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami mocowań, aby podczas pierwszego załadunku nie okazało się, że nie potrafimy właściwie zabezpieczyć samochodu. Dzięki pasom można przewieźć pojazd bezpiecznie przez setki kilometrów, oczywiście stosując się do ograniczeń prędkości obowiązujących zestaw pojazdów. Lawety samochodowe są bardzo przydatne głównie ze względu na ich korzystną cenę oraz możliwość samodzielnego przewiezienia pojazdu bez dodatkowego prawa jazdy. Zwiększona wytrzymałość oraz mnóstwo zabezpieczeń sprawiają, że nie trzeba martwić się o stan samochodu na lawecie nawet podczas dalekich podróży.

Laweta dwuosiowa została już doceniona nie tylko przez osoby prywatne, ale również firmy zajmujące się przewozem samochodów z różnych krajów. Dzięki możliwości podłączenia większej ilości przyczep często korzystają oni z tego rodzaju lawety, również ze względu na koszta.