Wtryskiwacze – na co należy uważać?

Narzędzia w warsztacie

Niezależnie od tego, kiedy nabyliśmy pojazd z silnikiem diesla, pewne jest, że posiada on układ wtryskowy. To bardzo ważny element silnika, bowiem dostarcza paliwo do komory spalania i wprawia auto w ruch. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje poważne uszkodzenia, które z czasem mogą kosztować nas majątek. Jak się przed tym uchronić? Jest kilka sprawdzonych metod, które znacznie przedłużą żywotność wtryskiwaczy.

Jak dbać o działanie wtryskiwaczy?

Awaria autaW dużej mierze zależy to od tego, jak będziemy dbać o silnik i czym go „karmić”. Owszem, podstawa to dobrej jakości paliwo. Specjaliści zdecydowanie odradzają stosowanie wyłącznie najtańszych wariantów. Są one zanieczyszczone, mają zły skład biochemiczny i słabe właściwości smarujące. Powodują zapychanie końcówek i zatarcia wtrysków. Szczególnie ważne jest to w przypadku nowszych diesli z systemem Common Rail. Jest to inteligentny układ wtryskowy, który działa na zasadzie „wsparcia”. Jeśli jeden wtryskiwacz ulegnie awarii, pozostałe tak skorygują swoją pracę, by zastąpić ten jeden uszkodzony. W efekcie poziom spalin pozostaje tak samo bezpieczny. Tak wyszukana technologia wymaga jednak stosowania odpowiednich jakościowo olejów i paliwa, które nie utrudnią mu pracy. Nie zawsze więc warto sugerować się ceną. Profesjonalna naprawa wtryskiwaczy Bosch, Stanadyne czy Delphi może okazać się dużo droższa, jeśli przez ostatnie lata oszczędzaliśmy na paliwie. Być może nie każdy o tym wie, ale nawet rzadkie tankowanie może przyczynić się do problemów z wtryskami.

Narzędzia w warsztaciePusty „wysuszony” bak lub jazda na oparach mogą spowodować zapowietrzenie wtryskiwaczy. Poza tym pompa paliwowa ulega przez to ścieraniu, a powstałe opiłki również powodują szybsze zużycie wtrysków. Regularna wymiana filtrów i oleju także wspomoże działanie układu. Warto robić to przynajmniej raz na rok. Zwróćmy uwagę mechanikowi, by stosował oleje wyższej klasy pochodzące od uznanych producentów. Na rynku dostępne są specjalne środki chemiczne, które rozrzedzają cząstki stałe i usuwają zanieczyszczenia. Warto ich używać, zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas używaliśmy tańszego paliwa. Wlewa się je do baku po zatankowaniu. Po ich zastosowaniu warto też użyć środka smarującego jako dodatku. Jeśli jesteśmy pasjonatami motoryzacji i lubimy zaglądać pod maskę, pamiętajmy, że układ wtryskowy składa się z bardzo delikatnych elementów, które należy demontować i instalować z zachowaniem szczególnej ostrożności. Mocowanie ich na siłę absolutnie nie wchodzi w grę. Do montażu zawsze należy używać czystego oleju i środków silikonowych.

Wymienione porady nie zapewnią wtryskiwaczom wiecznej żywotności, ale z pewnością pomogą utrzymać je w tak samo dobrym stanie przez długie lata i przyczynią się do optymalizacji kosztów w przyszłości.