Wtryskiwacze w dieslu – na co zwracać uwagę?

Samochód o zachodzie słońca

Użytkownicy diesla z pewnością wiedzą, jak ważny jest w silniku tego typu układ wtryskowy. Transportuje on paliwo do komory spalania, dzięki czemu napędza cały silnik i sprawia, że auto może jechać. Wtryskiwacze należy regularnie wymieniać lub naprawiać tak, jak każdy inny komponent silnika. Jeśli zauważymy, że spalanie wzrosło, a moc spadła, może być to oznaka uszkodzenia któregoś z wtrysków.

Kiedy samochód wymaga regeneracji wtryskiwaczy?

SilnikRównież czarny dym z rury wydechowej czy stukot dochodzący spod maski w trakcie jazdy może wskazywać, że jedną z przyczyn jest ich zużycie. Na szczęście w Polsce nie brakuje dobrych autoryzowanych serwisów, do których zadań należy między innymi fachowa regeneracja wtryskiwaczy Świętokrzyskie, Warmińsko – Mazurskie, Wielkopolskie… Tak naprawdę w każdym województwie znajdziemy godnych polecenia fachowców posiadających uprawnienia na naprawę wtryskiwaczy pochodzących od różnych producentów. Jeśli szczególnie interesujemy się motoryzacją i lubimy zajrzeć pod maskę, przed udaniem się do mechanika warto sprawdzić inne komponenty silnika. Nie jest tajemnicą, że wiele problemów z jego funkcjonowaniem wynika nie tylko z wadliwej pracy wtrysków, ale jest to po prostu efekt zużycia poszczególnych części. Przykładowo, nadmierna emisja dymu z rury wydechowej wynika między innymi z zapchanego filtru powietrza. Jeśli nie wymienialiśmy filtrów od dłuższego czasu, warto się tym zainteresować. Problemy z uruchomieniem pojazdu wynikają czasem z niesprawnej świecy żarowej. Bywa, że niektóre świece nie działają, przez co rozruch przebiega tylko na kilku cylindrach.

Samochód o zachodzie słońcaW trudniejszych przypadkach możemy skontaktować się z mechanikiem, który, za pomocą profesjonalnego sprzętu diagnostycznego, sprawdzi ewentualne błędy zarządzania silnikiem. Jeśli wszystko wskazuje na to, że silnik jest zużyty, warto dla pewności przeprowadzić test kompresji, który wykaże ogólną jakość. Posiadacze nowoczesnych diesli z systemem wtrysków Common Rail powinni być szczególnie ostrożni z doborem oleju. Jest to niezwykle wydajne i ekonomiczne dla silnika rozwiązanie, ale wymaga paliwa wyższej jakości. Oszczędzając na tankowaniu, możemy szybko zużyć wtryski. Tańsze paliwo jest zanieczyszczone i posiada niewydajny skład biochemiczny. Droższe działa, jak środek konserwujący, gdyż obmywa i smaruje wtryskiwacze. Posiadając nowsze pojazdy z silnikiem dieslowym, jesteśmy więc zobligowani, by stosować oleje z wyższej półki. Podobnie sprawa ma się z filtrami.

Wszelkie usterki wskazujące na uszkodzenie wtryskiwaczy są dobrze widoczne i odczuwalne, zwłaszcza dla doświadczonego kierowcy. Jednak jeśli się już pojawią, warto sprawdzić ogólny stan silnika. Zawsze istnieje szansa, że dzięki temu wykryjemy tez inne usterki.